Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? Część I – Strój

Wybierając się na sesję zdjęciową oczekujemy od fotografa pięknych kadrów na, których będziemy wyglądały zjawiskowo. Wydaje nam się, że fotograf operujący aparatem z wyższej półki i z dużym doświadczeniem sprawi, że na zdjęciach wyjdziemy idealnie. Z pewnością ilość zrealizowanych sesji, doświadczenie, dobry aparat (a przede wszystkim) obiektyw ma znaczenie, ale kluczową rolę odgrywa nasze przygotowanie do sesji. Fotograf pozostanie bezradny w kwestii odrostów, niezadbanych dłoni czy niewyprasowanej kreacji. Wbrew powszechnym opiniom praca modelki w takim samym stopniu wpływa na efekt końcowy jak przygotowanie fotografa. Zatem chciałabym zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą Wam przygotować się do wymarzonej sesji zdjęciowej.

Początkowo chciałabym skupić się na wyborze odpowiedniego stroju. Aby wiedzieć na czym się skupić szukając idealnej sukienki do zdjęć, warto wcześniej z fotografem ustalić tematykę sesji. Jeżeli chcecie zrobić jakieś tematyczne zdjęcia, które wymagają specjalnego przebrania to wtedy z pewnością pomogą nam wypożyczalnie strojów lub zaprzyjaźniona szkoła teatralna, która ma przebrania na każde okazje. Jeżeli wybieracie tematykę luźną, kobiecą bez konkretnego motywu przewodniego to wtedy możemy skorzystać z własnej szafy. Najważniejsze jest to, aby wybrać ubrania w których czujemy się swobodnie. Nie ma co zakładać sukienki mniejszej o rozmiar tylko dlatego, że jest ładna. Nasze skrępowanie będzie widoczne na zdjęciach. Wybierając strój w którym będziemy dobrze się czuły z pewnością wpłynie na efekt końcowy. W końcu sesja ma być przede wszystkim dobrą zabawą. Polecam także przymierzenie zestawu ubrań, które chcemy wziąć na sesję kilka dni przed zdjęciami. Zobaczymy w czym dobrze się prezentujemy, a jakie ubrania nie pasują do naszej sylwetki. Dzięki takiej próbie poczujemy się pewne siebie, ponieważ już wcześniej będziemy wiedziały jak wyglądamy. Unikniemy stresu przed sesją, kiedy okaże się, że nie wszystko pasuje do siebie. Ponadto przy okazji sesji mamy szansę przejrzeć naszą szafę i zrobić porządek. Jeżeli faktycznie sesja zdjęciowa wymaga specjalnych kreacji to z pewnością fotograf i stylista pomogą w doborze i poszukiwaniach. Ważne, abyś wiedziała, ze nie jesteś z tym sama – wraz z fotografem stanowicie zespół, który współpracuje ze sobą. Także bez obaw możesz udać się do fotografa z zapytaniem co wybrać na zdjecia.

Jeżeli nie możecie zdecydować się, które ubrania najlepiej będą pasować do sesji zdjęciowej to weźcie ze sobą 2-3 komplety. Z pewnością fotograf doradzi Wam w czym będziecie wyglądać najkorzystniej. Co dwie opinie to nie jedna, tym bardziej, że fotograf będzie bardziej obiektywny. Warto wziąć więcej, niż jeden komplet także dlatego, że czasami na sesji modelki przebierają się. Zwiewna sukienka, później bardziej elegancka, a może całkiem inna stylizacja? Jeżeli tylko macie czas, to warto uwiecznić swoje, różne oblicza. Pamiętajcie tylko, żeby ubrania były od razu gotowe do włożenia – wyprane, uprasowane. Im bardziej wcześniej się przygotujecie, tym na sesji będzie mniejszy stres i więcej czasu na same zdjęcia.

Myślę, że najważniejsze jest, aby na sesję się ubrać, a nie przebrać. Chyba, że pomysł tego wymaga, ale w innym wypadku nie warto. Jeżeli na co dzień malujecie się delikatnie to nie ma co na zdjęcia robić wyzywającego makijażu. Tak samo z ubraniem – jeżeli na obcasach źle się czujecie, to załóżcie płaskie buty lub z niskim obcasem. Przede wszystkim wybierzcie strój, który oddaje to jakie jesteście. W końcu na sesji zdjęciowej chcecie pokazać swoje oblicze, a nie udawać kogoś innego.

Często na sesje zdjęciowe kobiety wybierają zbyt obcisłe stroje. Każda z nas wie, że obcisła sukienka podkreśli naszą talię, piersi, wyeksponuje walory. Niestety, jeżeli przekombinujemy to efekt może być całkiem odwrotny. Zbyt obcisła sukienka nie wygląda korzystnie i od razu rzuca się w oczy. Jeżeli macie wątpliwości co, do stroju to z pewnością warto skonsultować się z fotografem, mamą, przyjaciółką. Warto rozmawiać i dogadywać szczegóły, aby potem nie było niespodzianek, a każda ze stron była zadowolona z efektu końcowego.

Na sam koniec zwróćcie uwagę czy wszystkie elementy stroju pasują do siebie. Czerwona sukienka niekoniecznie będzie ładnie komponowała się z różowymi butami, tak zbyt ostry makijaż do delikatnej, kobiecej sesji również będzie odpychający. Makijaż warto dobrać już do charakteru sesji oraz ubioru. Oczywiście warto poprosić kogoś o zdanie, o pomoc, aby nie mieć wątpliwości, że wszystko wygląda tak jak należy.

Chciałabym poruszyć jeszcze jedną kwestię, która może być pomijana szczególnie na początku Waszej przygody ze zdjęciami. Jeżeli planujecie akty lub zdjęcia, gdzie nogi, ramiona, dekolt będą odkryte to pamiętajcie, aby kilka godzin przed sesją zdjąć ramiączka od biustonosza oraz skarpetki w przypadku sesji, który eksponuje nogi. Odciski na częściach ciałach wyglądają fatalnie. Często nawet w programie graficznym ciężko jest z nimi wygrać. Aby skóra się wygładziła potrzebujemy kilku godzin. Szkoda marnować czasu, który pewnie będzie ograniczony. Szczegół, ale bardzo istotny. W końcu każda z nas przed obiektywem chce zaprezentować się idealnie. Najważniejsze, aby strój był czysty, wyprasowany, a o resztę zadbajcie w drugiej kolejności. Ubiór jest kluczowy w sesji zdjęciowej i odpowiednio dobrany z pewnością sprawi, że poczujecie się atrakcyjne, pewne siebie i zadowolone z sesji zdjęciowej. Przygotowania do zdjęć to również fajny moment, ponieważ mamy czas dla siebie, w spokoju w końcu możemy przejrzeć szafę i zobaczyć, które ubrania pokazują nas w najlepszym wydaniu.